Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
TurieHľadať
 
 

Športové kluby

Klub slovenských turistov

Klub slovenských turistov Turie ( KST Turie )

Obec Turie sa nachádza na začiatku vstupu do prekrásnej Rajeckej doliny pod úpätím hrebeňov Lúčanskej Malej Fatry. Pre chlapcov a dievčatá vyrastajúcich v prostredí krásnej prírody bolo prirodzené pohybovať sa v nej a objavovať život v nej. Samozrejme, že v minulosti bola návšteva prírody obyvateľov obce predovšetkým za účelom prežitia a pomoci svojej rodiny. Na začiatku druhej polovice 20. storočia v rámci novovzniknutého Jednotného roľníckeho družstva  chodievali obyvatelia Turia pomáhať pri pasení jalovíc na Martinských holiach od skorej jari až do jesene. Je len prirodzené, že mnohé deti využili letné prázdniny, aby sprevádzali svojich otcov a prenocovali vysoko v horách nie jednú noc spoločne s pastiermi dobytka. Cez prázdniny mnohé deti boli viac času v lese ako doma. Štátne lesy, lesná správa v Turí organizovala sadenie mladých stromčekov, upravovali sa, čistili a budovali sa nové lesné chodníky, čistili sa lesy po vykonanej ťažbe. Spotrebné družstvo Jednota organizovalo zber lesných plodín, najmä malín a čučoriedok. Samozásobovanie palivovým drevom a zber lesných plodov a liečivých rastlín pre väčšinu domácnosti bolo samozrejmosťou. Pri všetkých týchto činnostiach rodičia so sebou vždy brali aj svoje deti a tým u nich vytvárali pozitívny vzťah k prírode už od útleho detstva.

Na formovanie mladých ľudí vždy mala a má škola. Už od 60 – tých rokov triedni učitelia z miestnej základnej školy pravidelne organizovali na konci školského roku pre svojich žiakov poznávacie zájazdy po celom Slovensku a tí takto mohli obdivovať zatiaľ nedostupnú krásu Vysokých, Západných  či Nízkych Tatier, ale aj iných vzdialenejších pohorí. Začiatkom 70 – tých rokov učiteľka Mária Stančeková - Kostolná  v rámci mimoškolskej záujmovej činnosti  organizovala pre žiakov viacero jednodňových poznávacích turistických výletov do blízkeho okolia. A tak prví záujemcovia o pešiu turistiku mohli  objavovať Lietavský hrad či Vrátnu dolinu. V roku 1971 pod jej vedením sa početná skupina mladých chlapcov a dievčat zúčastnila Celoslovenského zrazu mladých turistov v Slovenskom raji na Čingove odkiaľ si odniesli nezabudnuteľné zážitky. Prirodzene, že mnohí žiaci po skončení základnej školy hľadali možnosti stretávať sa s kamarátmi, ktorí mali podobné záujmy. Niektorí z nich neskoršie pracovali aj ako vedúci záujmových krúžkov a tak odovzdávali svoje skúsenosti mladším žiakom. So žiakmi chodili na turistické výlety do blízkeho okolia a učili ich k láske k prírode.

Keď v roku 1976 vedenie Telovýchovnej jednoty Družstevník Žiar Turie ponúklo nadšencom turistiky vytvoriť v rámci TJ oddiel turistiky tak nikto z nich nezaváhal a 12. decembra 1976 spoločne založili oddiel turistiky. Po ustanovujúcej schôdzi dvanástich členov sa v januári 1977oddiel rozrástol na 17 členov  a títo prví registrovaní turisti v TJ a zároveň v Slovenskej turistickej organizácii /STO/ začali svoju aktívnu činnosť:  Ján Daniš, Zdenek Dorica, Juraj Dubovec, Róbert Dulla, Jozef Chovanec, Ladislav Kasák, František Lonc, Jozef Machyna, Ľubomír Machyna, Miroslav Machyna, Jozef Mikula, Milan Pudík, Pavol Štaffen, Božena Tandarová, František Tandara, Pavol Tandara a Ján Zábojník.

Pred vianočnými prázdninami sa už organizovaní turisti dohodli, že spoločne so žiakmi základnej školy  uskutočnia výstup na Čipčie a Kozol. Stalo sa to v sobotu 8.1.1977 . Vtedy nikto z nich netušil, že sa v ten deň položil základ  jednej z najmasovejších akcii zimnej pešej turistiky na Slovensku.

 Druhého ročníka výstupu na Čipčie sa zúčastnili aj štyria turisti z Lietavskej Lúčky manželia Černobradovci a Švancárovci. Na treťom ročníku 6.1. 1979 sa zúčastnili už  aj turisti z odboru turistiky TOM pri Telovýchovnej jednote  Slovan Malá Fatra. V súčasnosti sa v závislosti od počasia zúčastňuje výstupu na Čipčie od 700 do 1000 registrovaných účastníkov.  V roku 2016 sa 40. ročníka Zimného turistického výstupu na Čipčie  zúčastnilo až 1015 registrovaných turistov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Po takmer dvojročnom budovaní chodníka na Čipčie sa v roku 2014 ukončilo jeho turistické značenie, ktoré zároveň spája už existujúcu žltú značku na Minčol so zelenou značkou vedúcou na Martinské hole.

 

7. apríla 1992 sa turistický oddiel vyčlenil z Telovýchovnej jednoty prijatím stanov a udelením samostatného Identifikačného čísla organizácie. Stanovy združenia sa neskôr ešte menili dvakrát a to 12. februára 2005 a o desať rokov neskôr 18. 4. 2015. Prvými zvolenými predsedami KST Turie boli Jozef Mikula, Ján Zábojník a František Lonc, ktorý sa neskôr stal i predsedom KST regiónu Žilina.  Ing. Pavol Tandara bol zvolený za predseda klubu 11. februára 2011 a vedie klub doteraz.

V roku 2019 združovalo občianske združenie KST Turie 80 členov z Turia, Višňového, Jasenového, Skalitého i Žiliny.

 V  kalendári turistických podujatí   KST Turie je veľké množstvo akcii, ktoré sa stali trvalou súčasťou nášho turistického života ako sú Zimný výstup na Čipčie, Zimný prechod Kunerad/Martinské hole, Výstup na Kozol, Lietavský hrad, Skalky, Kľak, Minčol, Nočný výstup na Čipčie, Roháče, Vysoké Tatry a výstup na Hoblík.  Vďaka aktivite radových členov klubu, ktorí sú ochotní organizovať  v rámci pešej turistiky  jednodňové autobusové zájazdy sme lepšie spoznali Veľký Choč, Vtáčnik, Strážovské vrchy, Slovenský kras, Nízke Tatry, Biele Karpaty a iné pohoria Slovenska. Vo vlastnej réžii sme zorganizovali zahraničné turisticko – poznávacie zájazdy do Čiech, Poľska, Rakúska, Slovinska, Nemecka,Talianska, Rumunska i Ukrajiny.

Členovia nášho klubu nezabúdajú na to, aby sa naše občianske združenie prezentovalo v obci Turie, ako fungujúce spoločenstvo nadšencov prírody a tak  sme sa stali aj iniciátormi každoročnej akcie, na ktorej sa podieľajú aj iné občianske združenia v obci a to jarného čistenia Turského potoka. Nezabúdame ani na verejné táborisko na Brodkoch, ktoré každoročne na Deň Zeme  toto oddychové miesto slúžiace všetkým občanom Turia zveľaďujeme a skrášľujeme. V priebehu roka sa minimálne dvakrát do roka zúčastňujeme brigád na obnove a údržbe značených turistických chodníkov v našom katastrálnom území. KST Turie každoročne organizuje viac než 25 turistických akcií vrátane Plesu turistov, ktorý sa teší veľkej obľube nielen medzi domácimi turistami, ale stáva sa čoraz populárnejším podujatím v povedomí členov regionálnych turistických oddielov.

 V súčasnosti ( volebné obdobie 2019 – 2022 ) výbor klubu pracuje v  zložení: Ing. Pavol Tandara – predseda  a František Paur, Ing. Vladimír Brezovský, Janka Mikulova, Vlasta Kováčová, Barbora Kopplová, Anna Madejová  - členovia výboru KST Turie. Dlhoročnou hospodárkou klubu je Alena Kubalíková. Revízna komisia pracuje v zložení: Marta Kuricová – predseda, Ing. Miroslav Machyna, Ing. Juraj Dubovec – členovia. Ivana Gierová vedie evidenciu členskej základne klubu.

Klub slovenských turistov Turie má bohatú históriu, ale i živú súčasnosť. Je otvoreným občianskym združením pre každého priateľa prírody. Máme veľa plánov do budúcnosti, na ktorú sa pozeráme s optimizmom a tešíme sa na množstvo nových zážitkov v kruhu priateľov, ktorých spoločne spája láska k prírode a turistike zvlášť.

 

Ing. Pavol Tandara

predseda KST Turie

 

 

 


 
Turie Aktuálne počasie

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka