Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
TurieHľadať
 
 

Symboly obce

Symboly obce

Symboly obce Turie sú zaevidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou T-50/1996. 

https://ives.minv.sk/heraldreg/wp_browse.aspx

 V zmysle § 1b zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení:

  1. Obec má právo na vlastné symboly. Obec, ktorá má vlastné symboly, je povinná ich používať pri výkone samosprávy. Symboly obce sú erb obce, vlajka obce, pečať obce, prípadne aj znelka obce. Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické osoby a fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce.
  2. Právo na vlastné symboly má aj časť obce. Ustanovenia tohto zákona o používaní symbolov obce sa rovnako vzťahujú aj na časť obce, ktorá vykonáva územnú samosprávu.
  3. Obec označuje erbom obce a vlajkou obce budovu, ktorá je sídlom orgánov obce, zasadaciu miestnosť obecného zastupiteľstva a úradnú miestnosť starostu obce.
  4. Obec používa odtlačok úradnej pečiatky s erbom obce a názvom obce na rozhodnutia, oprávnenia a osvedčenia skutočností vydaných pri výkone samosprávy.
  5. Obec predkladá ministerstvu návrh na zápis symbolov obce do Heraldického registra Slovenskej republiky.

 

Znak obce Turie

V striebornom štíte na zelenej oblej pažiti vztýčený čierny medveď v červenej zbroji, vpravo vyrastajúca veľká zelená prehnutá vetvička čučoriedky s dvomi čiernymi plodmi.

erb_T.jpg

 

Vlajka obce Turie

Obecná vlajka má podobu štyroch pozdĺžnych pruhov čierneho, zeleného, červeného a bieleho. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. Na území dnešnej obce Turie bolo sídlisko púchovskej kultúry zo zlomu letopočtu, ranostredoveký hrádok z 13.-14. storočia. Obec na zákupnom práve sa spomína od roku 1386 ako Tauricz, z roku 1416 ako Thauricz, z roku 1438 ako Thwr, z roku 1439 ako Twr, z roku 1808 ako Turo, z roku 1920 ako Turo Tridvory, z roku 1927 ako Turo, z roku 1948 ako Turie, maďarsky Turótridvori, Háromudvar. Obec patrila panstvu Strečno. 

turie_1880_1747.jpg

Pečať obce Turie

Pečať obce je okrúhla uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC TURIE.

pečať_obce-1.jpg


 
Turie Aktuálne počasie

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka